top of page

Nädala staar #5

Meie tänase nädala staari on kardiringkondades mõnikord kutsutud "väikseks rootslaseks", kuid õigupoolest on tegemist läbi ja lõhki eestlasega, sest kes muu ikka peaks kandma Eesti meistritiitlit. Meie tänane jutukaaslane lihtsalt elab ja käib koolis Rootsis. Tema kardispordikarjäär ei ole tema noore ea tõttu olnud pikk, kuid märkimistväärivat on selles olnud palju. Võtame näiteks eelmise aasta, mis oli talle Eesti meistrivõistluste debüüthooajaks.2020. aastal oli klassis Mini meistritiitli selgeks soosikuks juba üle-eelmise hooaja lõpul võidult võidule sammunud Richard Viigisalu. Hooaeg algaski oodatud võiduga ning koguni sellise ülekaaluga, et üheski sessioonis ei andnud ta konkurentidele sõnaõigust. Eks peamist konkurenti oligi raske ennustada, sest kiireid sõitjaid on osavõtjaterohkeimas klassis Mini olnud alati palju.

Järgmisel etapil Põltsamaal näis korduvat sama stsenaarium. Viigisalu hoidis konkurendid endast mugaval kaugusel tagapool ning näis sammuvat järjekordse etapivõidu suunas. Kuid üks konkurent oli tagantpoolt startinuna tõusnud justkui märkamatult teiseks, hiilides nüüd Viigisalule samm-sammult lähemale. 19-ringiline võidusõit kergelt vihmamärjal rajal oli just see, mida too äärmiselt sihikindel võidusõitja vajas. Kolm ringi enne lõppu sai möödasõit teoks ning esimene etapivõit maitses suure töö tulemusena ilmselt seda magusam. Kes juba ära ei arvanud, siis loomulikult käib see salapäratsev jutt klassi Mini valitseva Eesti meistri Andri Tsikini kohta.
Edasised etapid olid mõneti justkui Põltsamaa etapi kordused: Tsikin võitja, Viigisalu teine ning kolmandal kohal kas Tõnis Johannes Toomingas, Eric Marcus Jaanimets või Hugo Rajamets. Muuseas, Tsikin ei startinud ühtegi finaali esikohalt, pigem tegi isegi kehvapoolse stardi, kuid tasa ja targu ta esikohale lõpuks siiski tõusis ning nelja saavutatud etapivõidu juures ei saanud küsimust olla meistritiitli väärimises.

Head lugemist!

- Andri, tulid kohe oma debüüthooajal Eesti meistriks. Harva nägime sind aga mõnd etappi domineerimas ja üldjuhul olid eelsõitudes ja finaali stardis sootuks kuskil tagapool. Finaalis ilmusid aga justkui ei-kuskilt ning võitsid justkui pingutamata. Mis sinu võitude saladus on?

"Kuna ajasõidud mul eriti ei õnnestu, siis võitlus karika eest on see, mis mulle eriti jõudu annab ning pingutama sunnib, et esimeseks tulla. Ju on esimesena üle finišijoone tulemine ja hiljem võidukarika saamine see, mis sunnib mind endast parima andma."

- Kas sa mäletad üldse oma esimest hetke kardi roolis?

"Mäletan, et esimene kokkupuude kardiga oli LaitseRallyPark's hobikardi roolis. Kuigi algul pelgasin, proovisin koos isaga ja mulle väga meeldis. Õige pisut edasi ja tundsin huvi juba kiiremate kartide vastu. Nii ma võistluskardi ja Eesti meistrivõistlusteni jõudsingi."
- Kellel on üldse kõige suurem roll, et sinust on saanud kardisõitja?

"Suurim roll on olnud kindlasti isal, kes mind kogu selle teekonna juures on julgustanud ja minusse uskunud. Kindlasti mitte väiksem roll on olnud minu tiimil (DHR Estonia), millega koos olen saanud ainult paremaks. Erilised tänud minu mehaanikule Margus Leotootsile ning Madis Laivile ja Taavi Toobalile - tänu neile on minu jaoks saanud kõik võimalikuks! Ja loomulikult tänud minu emale, kes on alati minuga raja ääres kaasas ning sõbradele-sugulastele, kes mulle kaasa elavad."

- Kui palju sa rajal üldse tähele paned, kelle vastu sa parasjagu võidu sõidad? On sel üldse tähtsust, kas sõidad võidu oma parima sõbraga või mitte?

"Rajal on enamasti igaüks ikka enda eest väljas, kuna igaüks meist tahab ju olla esimene! Seega rajal oleme kõik tulised konkurendid. Aga kui kiiver peast ära, oleme lihtsalt sõbrad ja see on hea tunne!"- Kas sul on oma lemmikvõidusõitja ja miks ta sulle meeldib?

"Mulle meeldib Max Verstappen - esiteks on ta kiire ja teiseks on ta oma noore ea tõttu saavutanud palju."

- Aga kes on Eesti kardisõitjatest su lemmik?

"Kuigi ta küll enam ammu ei võistle kardiga, meeldib mulle Jüri Vips. Sarnaselt Maxiga on ta kiire ja tundub tema pühendumus. Hoian tema tegemistel Instagramis silma peal."

- Milliseid mootorispordialadel sa üldse silma peal hoiad? Kas vaatad näiteks rallit või vormelit?

"Vahest vaatan vormelit - see aasta on oodata koguni 23 etappi."

- Käid koolis Rootsis. Mida su koolikaaslased ja sõbrad arvavad sinu kardisõidu hobist? On see nende jaoks midagi erilist?

"Käin Stockholmi Eesti Koolis. Seal olen esimene, kes tegeleb kardispordiga - seega on see kindlasti midagi erilist. Koolikaaslased hoiavad mulle alati pöialt ja soovitakse edu võistlustel."

- Kuidas tähistasite sinu Eesti meistritiitli võitu?

"Nagu peale enamus võistlusi, siis ka seekord ootas mind ees õhtune laev koju. Seega sarnaselt etapivõitudele jäi ka mu tiitlivõit minu Eesti sõpradega tähistamata. Pere ja sugulastega loomulikult hiljem omakeskis tähistasime."

- Mida ootad uuelt hooajalt?

"Oma kasvu kohta soovikisin muidugi võistlusklassi vahetada, aga kuna vanus ei luba, jätkan klassis Mini võistlemist. Konkurents pole ühelgi moel väiksem võrreldes eelmise aastaga ning ees ootab keeruline aasta. Igal juhul annan endast parima, proovides võita tiitlit nii Eesti kui Soome meistrivõistlustel."
- Miks peaks keegi tahtma kardisportlaseks hakata? Mida kardisõit näiteks sulle lisaks võidukihutamisele andnud on?

"Minu jaoks teeb see kardispordi eriti põnevaks see, iga võistlus on alati erinev. Lisaks olen kardispordi juurest leidnud endale palju häid sõpru ja tuttavaid. Aga eks kõik võidusõiduga seotud inimesed teavad, et tuleb ette kehvi päevi, kus miski ei kipu õnnestuma. Olen sellest õppinud, et kunagi ei tohi alla anda, tuleb osata kaotada ja läbi selle paremaks saada. Nagu öeldakse: mis kehvasti, see uuesti.

Hea näide on mul Soome meistrivõistluste etapilt Vantaas, kus alguses ei läinud kõige paremini ja startisin alles 15. kohalt. Finaali läksin aga tundega, et kõik on veel võimalik ning saavutasingi poodiumil teise koha. Usun, et järjepidevus ja meelekindluse kas on see, mida kardisport mulle andnud on."- Mis sa arvad, kas tulevikus võiks sinust saada vormelisõitja või rallisõitja?

"Salajased unistused on küll, et vormelisõitjaks. Unistada tuleb ju suurelt, kuid siiski olen alles väga noor ja eks aeg näitab, mis edasi saab."


bottom of page